Poradenstvo
- Školský špeciálny pedagóg
- Inkluzívne vzdelávanie a podporné opatrenia
- Činnosť školského špeciálneho pedagóga
- Aktivity pre žiakov ZŠ
- Školská pripravenosť (spôsobilosť)
- Aktivity podporujúce školskú pripravenosť
- Orientačný test školskej pripravenosti (spôsobilosti)
- Lateralita
- Lateralita z pohľadu učenia žiaka
- Stimulačné cvičenia na prepojenie mozgových hemisfér
Činnosť školského špeciálneho pedagóga
Administratívna a dokumentačná činnosť
- Zaistenie a aktualizácia potrebnej dokumentácie a administratívy spojenej so žiakmi so ŠVVP a žiakmi, ktorým budú poskytované podporné opatrenia.
- Zabezpečenie písomnej dokumentácie potrebnej k odoslaniu do centier poradenstva v súlade s ochranou osobných údajov žiakov a citlivých informácií.
- Neustále sledovanie platnej legislatívy a legislatívnych zmien v oblasti vzdelávania žiakov so ŠVVP a žiakov s podpornými opatreniami a v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva.
Odborná činnosť so žiakom
- Zabezpečenie špeciálnopedagogickej podpory (individuálne alebo aj skupinovo) pre žiakov so ŠVVP, pre žiakov, ktorým sú poskytované podporné opatrenia.
- Orientácia sa v diagnózach jednotlivých žiakov, v prognózach ich stavu, v anamnéze, socio- kultúrnom, prípadne aj ekonomickom zázemí žiaka.
- Podieľanie sa na zavádzaní podporných opatrení.
- Sledovanie sociálnych vzťahov v triedach.
- Realizácia aj terénnej práce (v prirodzenom prostredí žiaka).
- Realizácia orientačného vyšetrenia žiakov, orientačnej špec. ped. diagnostiky.
Preventívna a depistážna činnosť
- Podieľanie na vyhľadávaní a identifikácii žiakov so ŠVVP, ale aj na vyhľadávaní žiakov nadaných a žiakov, ktorí potrebujú podporu vo vzdelávacom procese.
- Vykonávanie systematického pozorovania problémových, zaostávajúcich a rizikových žiakov v spolupráci s triednym učiteľom a pri potvrdení podozrení na základe piatich stupňoch podpory zavádzanie a vykonávanie podporných opatrení buď priamo školou a jej zamestnancami(1. a 2. stupeň podpory) alebo odosielanie žiaka do CPP, ŠCPP alebo SCŠPP (3.-5. stupeň podpory).
- Aktívna účasť aj na zápise nových prvákov s cieľom identifikovať rizikových žiakov a následne aktívna účasť prijímania nových žiakov a ich adaptácia.
Metodicko-odborná činnosť
- Zabezpečenie a poprípade aj vytváranie pomôcok pre žiakov so ŠVVP.
- Ostatným zainteresovaným pedagógom sprostredkovávanie informácií o jednotlivých žiakoch, vysvetľovanie ich diagnózy a dosah diagnóz na proces ich vzdelávania,
- Sprostredkovávanie kontaktu s poradenskými pracoviskami (CPP, ŠCPP, SCŠPP).
- Poskytovanie odborného poradenstva, konzultačných služieb rodičom, zákonným zástupcom žiakov so ŠVVP a žiakov s podpornými opatreniami a pedagógom školy.
- Pomoc pri budovaní špeciálnopedagogickej knižnice v škole, zhromažďovanie materiálov pre prácu so žiakmi.
- A v neposlednom rade priebežné a pravidelné vzdelávanie.