• Lateralita

        • Lateralita je jednou z oblastí, ktorá sa sleduje pri diagnostike školskej pripravenosti. Ide o odraz dominancie (funkčná prevaha párových orgánov) mozgovej hemisféry. V tejto súvislosti tak hovoríme o motorickej prevahe- v prípade ruky či nohy a senzorickej prevahe- v prípade oka a ucha.

          Ľudský mozog sa skladá z dvoch častí nazývaných hemisféry. Na prvý pohľad hemisféry vyzerajú ako zrkadlový obraz jedna druhej, ale v každej existujú špecializované oblasti, ktoré majú rozličné funkcie.

          Pravá hemisféra riadi priestorové a umelecké vnímanie, ako aj citové prežívanie.

          V ľavej hemisfére sa nachádzajú rečové centrum, logické uvažovanie a motorické funkcie.

          Pri akejkoľvek činnosti je však dôležitá kooperácia oboch hemisfér a jedna dopĺňa tú druhú. Dominancia jednej hemisféry spôsobuje, že spravidla na protiľahlej polovici tela sú pohyby rýchlejšie, presnejšie a koordinovanejšie.

          Vedecké poznatky a zistenia poukazujú na to, že je vždy lepšie ak je mozog lateralizovaný, čiže ak jedna z hemisfér má prevahu nad druhou. Ak je dominatná pravá mozgová hemisféra, osoba má v prevahe ľavé párové orgány ako dominantné (ľavé oko, ucho, ruka, noha). Ak je dominantná ľavá mozgová hemisféra, osoba má v prevahe pravé párové orgány (pravé oko, ucho, ruka, noha).

          V praxi sa rozlišujú tri druhy laterality:

          1. Vyhranená.
          2. Nevyhranená.
          3. Skrížená.

          Vyhranená- všetky centrá pre preferovaný párový orgán sú v jednej hemisfére. Dieťa vtedy preferuje iba jednu stranu pri všetkých párových orgánoch, teda pri pravákovi je to pravé oko, pravé ucho, pravá ruka, pravá noha. Pri ľavákovi je to zas ľavé oko, ľavé ucho, ľavá ruka, ľavá noha.

          Nevyhranená (ambidextria) - žiadna z hemisfér nevykazuje prevahu, čo v praxi  môže vyzerať napríklad tak, že dieťa používa obe ruky s nevyhranenou preferenciou jednej z nich, čiže raz jednu a potom druhú.

          Skrížená - kedy dochádza k lokalizácií motorickej funkcie v jednej hemisfére a senzorickej v druhej hemisfére. Môže to vyzerať napríklad tak, že u ľaváka je dominantné pravé oko, v inom prípadne to môže byť dominantná ľavá noha u žiaka, ktorý píše pravou rukou. Takáto skrížená lateralita vedie k atypickej interhemisferickej spolupráci a môžeme hovoriť ako o jednom z potenciálnych faktorov, ktorý sa môže podieľať na vzniku dysfunkcií.

           
           
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje