Poradenstvo
- Školský špeciálny pedagóg
- Inkluzívne vzdelávanie a podporné opatrenia
- Činnosť školského špeciálneho pedagóga
- Aktivity pre žiakov ZŠ
- Školská pripravenosť (spôsobilosť)
- Aktivity podporujúce školskú pripravenosť
- Orientačný test školskej pripravenosti (spôsobilosti)
- Lateralita
- Lateralita z pohľadu učenia žiaka
- Stimulačné cvičenia na prepojenie mozgových hemisfér
Lateralita z pohľadu učenia žiaka
Pravá hemisféra je špecializovaná na analýzu priestoru a geometrických útvarov. Pravá hemisféra je kreatívna polovica, môže vidieť celok z jednotlivých častí, umožňuje nám spojiť jednotlivé časti hádanky dokopy. Prednostne sa zaoberá vnímaním izolovaných hlások (foném), písmen ako tvarov.
Ľavá hemisféra ľahšie rozpoznáva postupnosti slov a písmen. Riadi našu logiku, naše zdôvodňovanie a naše analytické myšlienkové procesy. Môže sa zamerať na detaily, má však ťažkosti zahrnúť celkový obraz. Spracováva reč (slová, vety), slabiky (ako fonetické jednotky reči),vníma melódiu, prevádza analyticko – syntetickú činnosť. Má za úlohu pracovať so slabikami a slovami a dávať im zmysel.
Pri nevyhranenej lateralite má dieťa problémy pri výučbe písania, pretože nakoniec začne spontánne používať jednu ruku viac, často pravú, javí sa ako pravák, ale jeho ruka nie je taká cvičená ako u „pravého“ praváka. Preto dieťa môže mať pri nácviku písania problémy, ktoré pripomínajú dysgrafiu, aj problémy s pravopisom.
Pri skríženej lateralite sa nezhoduje lateralita rôznych orgánov (napr. dominantné pravé oko u ľaváka). Deti môžu mať problémy s pravo – ľavou orientáciou, pletú si podobné písmená (s píšu obrátene, zamieňajú si malé b, d, p), majú tendenciu písať na riadok odzadu.
Pokiaľ sa jedná o ľaváka s vedúcim pravým okom sú tieto ťažkosti pripisované ľavorukosti.
Pravák používajúci prednostne ľavé oko môže dostať nálepku dyslektika.
Opačná dominancia nohy má veľký význam pri pohybových športoch, ľaváctvo môže byť výhodou napríklad pri bejzbale. Opačná dominancia môže byť naopak problémom pri streľbe resp. lukostreľbe, kde záleží na súlade dominancie oka a ruky.
Veľmi silná dominancia oka (či už pravá alebo ľavá) je vadou a môže spôsobovať škuľavosť.
Dôležité je ešte podotknúť, že dominancia ruky sa u detí úplne vyhraňuje až v poslednom roku predškolskej dochádzky, teda až na konci piateho, šiesteho roku veku dieťaťa. Nie je vhodné posilňovať predpokladanú dominanciu ruky v skoršom veku, treba nechať dieťa, aby si samo určovalo, ktorú ruku chce a bude používať. O tom, ktorou rukou sa má dieťa začať učiť písať je ale potrebné rozhodnúť skôr ako sa s nácvikom písania začne. Najneskôr pri zápise do školy. Zo strany rodiča je najlepšie do voľby ruky nezasahovať, nechať dieťa samostatne sa rozhodnúť. V prípade nevyhranenej laterality pred zápisom do školy sa treba obrátiť na psychológov zariadení poradenstva a prevencie.